Czym jest magazyn energii? Jak działa i ile kosztuje to urządzenie fotowoltaiczne?
Rosnąca wciąż liczba instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sieć przesyłowa polskich przedsiębiorstw energetycznych zaczyna doświadczać różnorakich problemów technicznych. W tej sytuacji coraz większe znaczenie ma montaż domowych magazynów energii. Czym są te urządzenia? I ile kosztuje ich instalacja?
Czym jest magazyn energii?
Zgodnie z ustawową definicją magazyn energii to urządzenie lub zespół urządzeń:
- służących do przechowywania energii,
- przyłączonych do sieci,
- mających zdolność do dostawy do sieci energii elektrycznej.
Instalacja taka nie może być przy tym źródłem emisji zanieczyszczeń, stanowiących obciążenie dla środowiska naturalnego. W praktyce najpopularniejszym rozwiązaniem, spełniającym wszystkie te warunki, jest akumulator litowo-jonowy. Przetwarza on w sposób odwracalny energię elektryczną, kumulując ją i oddając w trakcie skomplikowanych procesów chemicznych.
Gdzie zamontować magazyn energii?
Magazyn energii może być zamontowany na ścianie lub bezpośrednio na podłożu. Najczęściej wybieranym miejscem jego instalacji są pomieszczenia gospodarcze (garaże lub kotłownie), nie ma jednak w zasadzie przeszkód, by znalazł się on w innym wnętrzu. Ważne jest natomiast jego umiejscowienie w pobliżu instalacji fotowoltaicznej – pozwala to na efektywne funkcjonowanie całego systemu. Warto też pamiętać, że montaż magazynu energii powinien być zlecony fachowcom, konieczne jest bowiem zintegrowanie go z posiadaną instalacją fotowoltaiczną i wdrożenie odpowiedniego oprogramowania do zarządzania całym systemem. Wszystko to wymaga specjalistycznej wiedzy.
Ile kosztuje magazyn energii?
Koszt magazynu energii jest uzależniony od wielu czynników, jednak najważniejszym z nich jest pojemność. Przykładowo cena za magazyn energii 5 kW to ok. 28000 zł, a za urządzenie o dwukrotnie wyższej pojemności zapłacimy od 25000 do 35000 zł. Warto przy tym zauważyć, że zakup przeskalowanej instalacji tego typu może okazać się inwestycją mocno nietrafioną – ogniwa, które nie będą przez dłuższy czas użytkowane, ulegną degradacji. Pojemność akumulatorów powinna więc być jak najlepiej dostosowana do warunków, w jakich przyjdzie im działać, w szczególności – do zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię oraz do specyfiki danej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli natomiast przewidujemy, że w najbliższej przyszłości potrzebna nam będzie większa pojemność magazynu energii, powinniśmy zastanowić się nad zakupem łatwego do rozbudowania modelu o konstrukcji modułowej.
Do czego potrzebny jest magazyn energii?
Przede wszystkim należy jasno stwierdzić, że magazyn energii powinien być traktowany jako uzupełnienie systemu fotowoltaicznego – jego podstawowym zadaniem jest bowiem gromadzenie energii w godzinach jej największej produkcji i oddawanie w momencie, gdy jest ona potrzebna prosumentowi. Pozwala to na optymalizację autokonsumpcji i zdecydowanie podnosi opłacalność funkcjonowania całego systemu. Urządzenie tego typu pozwala ponadto na:
- likwidację zakłóceń obniżających jakość energii elektrycznej i regulację mocy w przypadku niestabilnej pracy instalacji fotowoltaicznej,
- stabilizację napięcia,
- efektywne zarządzanie mocą bierną,
- ograniczenie zamówionej mocy.
Magazyn energii jest też urządzeniem, które pozwala w prosty sposób zapewnić moc przyłączeniową dla samochodów elektrycznych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.