Jakie osłony okienne wybrać?
Duże okna w domu mają zalety pod postacią wpuszczania większej ilości światła słonecznego oraz samego wyglądu, który dodaje nieruchomości swego rodzaju klasy. Okna takie jednak czasami są utrapieniem, w momencie, gdy chcemy ograniczyć ilość światła wpadającego do domu, chcemy zadbać o większą prywatność, lub odciąć się od sztucznego oświetlenia w nocy. W takim momencie niezbędne staje się posiadanie osłon okiennych. Które z nich najlepiej wybrać?
Czy na każde okno da się założyć osłony okienne?
Najpopularniejsze aktualnie są dwa rodzaje osłon okiennych:
- rolety,
- zasłony.
Posiadają one swoje wady i zalety i pasują do różnych wystrojów nieruchomości. Czy jednak każde okno może być wyposażone w osłonę? W przypadku zasłon niezbędne jest zamontowanie karnisza, na którym zasłony będą wisiały. Sam karnisz zamontować można nad oknem lub na suficie, dzięki czemu możliwe to jest w praktycznie w każdym pomieszczeniu.
W przypadku rolet sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ istnieje wiele metod ich montażu i dużo zależy od samego okna. Warto zapoznać się z treścią strony www.oknans.pl/#montaz-okien-nowy-sacz, by wiedzieć więcej na temat rodzajów okien i ich montażu oraz na co trzeba się przygotować przy samych roletach.
Jak zamontować rolety?
Trudne jest montowanie rolet na oknach wyposażonych w wywietrzniki. Jednym ze sposobów montażu jest przykręcenie kasetki do ramy okiennej, jednak rozwiązanie to automatycznie pozbawia gwarancji na samo okno.
Dla rozwiązań bezinwazyjnych do wyboru są haczyki, jednak w tym przypadku istotna jest grubość ramy okiennej, ponieważ niestandardowo grube uniemożliwiają dokonanie montażu. Możliwe jest również przyklejenie prowadnic, jednak tutaj przeszkodą mogą być nieregularne kształty na ramie, które zmniejszają powierzchnię styku i nie zapewniają solidnego montażu. Z tego też powodu niezbędne jest dokładne przeanalizowanie wszystkiego przed podjęciem decyzji o instalacji rolet okiennych.
Jakie osłony okienne wybrać?
Wybór rodzaju osłon okiennych powinien być dobrze przemyślany i przede wszystkim dostosowany do wystroju wnętrza. Na witrynie www.oknans.pl/oslony-wewnetrzne/ znaleźć można niektóre z proponowanych rozwiązań wraz z ofertą montażu. W przypadku rozwiązań klasycznych z pewnością świetnie pasować będą długie zasłony oraz rolety typu rzymskiego. Do rozwiązań bardziej nowoczesnych sprawdzą się lekkie zasłony oraz rolety typu screen.
Niezależnie jednak od stylizacji warto pamiętać, że każde rozwiązanie cechuje się innym poziomem osłony od słońca i wygodą użytkowania. W przypadku zasłon klasycznych izolacja słoneczna zależna jest od grubości materiału, dlatego też cieńsze, zwiewne i stylowe zasłony będą pełniły swoją funkcję dużo słabiej od najprostszych rolet. Same rolety również dzielą się na kilka różnych rodzajów, które różnią się stopniem izolacji od słońca oraz sposobem składania.
Jakie są rodzaje rolet?
Wybór rolet dostępnych na rynku jest szeroki. Różnią się one zarówno przepuszczalnością światła, jak i sposobem składania.
- Rolety rzymskie – bardzo elegancka forma osłony okiennej. Łączy elegancję zasłon i praktyczność rolet materiałowych. Podczas podnoszenia układa się w symetryczne zakładki i najlepiej wygląda opuszczona do połowy. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych.
- Rolety materiałowe – klasyczna forma rolety dostępna zarówno w wersji bezinwazyjnej, jak i z kasetą, do której chowa się materiał. Zależnie od grubości wybranego materiału gwarantuje inny stopień zaciemnienia.
- Rolety screen – nowoczesne rolety, wykorzystujące zalety innowacyjnego materiału, który nie przepuszcza słońca, ale pozostawia widoczność przez okno. Takie rolety montuje się do sufitu, ściany lub wnęki.
- Rolety dzień i noc – ten rodzaj rolet składa się z dwóch warstw materiału ułożonych naprzemiennie w pasach. Umożliwia uzyskanie trzech pozycji – zamkniętej, półotwartej i otwartej. Dzięki temu umożliwiają łatwą modyfikację stopnia zaciemnienia.
- Rolety bambusowe – bardzo klimatyczne rolety dodające wnętrzu orientalnego akcentu. Zaletą rozwiązania jest odporność materiału, jakim jest bambus, na temperaturę, promienie słoneczne i wilgoć. Nadają się świetnie do kuchni i łazienki.