Skip to main content
Jak urządzić pokój dziecka? Projekt wnętrza od architekta

Pokój dziecka — jak urządzić go w sposób praktyczny i przytulny?

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest zadaniem łatwym: należy uwzględnić gusta młodego człowieka, jego potrzeby rozwojowe, zapewnić mu odpowiednie miejsce do snu i wypoczynku, a jeżeli uczęszcza do szkoły — również do nauki. Przestrzeń, w której będzie dorastał nasz podopieczny, powinna ponadto stymulować jego kreatywność oraz kształtować poczucie estetyki. Jak sprostać wszystkim tym wymaganiom?

Od czego zacząć projektowanie dziecięcego pokoju?

W trakcie prac projektowych należy uwzględnić przede wszystkim gusta przyszłego lokatora — dzięki temu poczuje się on gospodarzem. Dobrym pomysłem jest na przykład zaakcentowanie w wystroju pomieszczenia jego pasji i zainteresowań, na przykład przez użycie związanej z nimi fototapety.

Oczywiście warto zadbać, by była ona zgrana z kolorem i stylistyką pozostałych elementów pokoju — jeżeli mamy z tym problemy, możemy sięgnąć po usługi fachowców z biura projektowego Ka Studio, zajmującego się od lat aranżacją wnętrz. Co do kolorów ścian i mebli: specjaliści zalecają, by były one stonowane — pomoże to dziecku wyciszyć się i odprężyć.

Jak powinien być urządzony mały pokój dziecięcy?

Jeżeli w pokoju dziecięcym nie ma zbyt wiele miejsca, szczególną wagę należy przyłożyć do odpowiedniego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Dobrym pomysłem może być na przykład zastosowanie wiszących szafek (oczywiście powinny one znajdować się na takiej wysokości, by dziecko mogło łatwo dosięgnąć znajdujących się w nich przedmiotów) lub zamówienie mebli na wymiar, idealnie dostosowanych do wielkości i kształtu pomieszczenia. Nawet w małym pokoju warto też wyznaczyć odrębne strefy, przeznaczone do nauki, zabawy i odpoczynku.

Projektowanie wnętrz Lublin — Biuro projektowe Ka Studio

Jak dobrać sprzęty do pokoju najmłodszego członka rodziny?

Warto również zadbać, by wyposażenie pokoju dziecięcego było ergonomiczne. W pomieszczeniu takim świetnie sprawdzi się na przykład biurko o zmiennej wysokości blatu — może ono „rosnąć” wraz z użytkownikiem. Jego uzupełnieniem powinien być regulowany fotel, pozwalający na zachowanie odpowiedniej pozycji kręgosłupa w trakcie nauki, czytania czy korzystania z komputera.

Łóżko powinno być z kolei dostosowane do wzrostu i wieku dziecka. Nasi starsi podopieczni będą zapewne chcieli korzystać w nim z laptopa (w pozycji półleżącej) – ułatwi to tapczan lub wersalka z zagłówkiem. W pokoju dla dziecka powinno też znaleźć się miejsce na wygodne szafy i szafki, służące do przechowywania ubrań i rzeczy osobistych naszej pociechy.

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Sporym wyzwaniem może być urządzenie pokoju dla rodzeństwa, szczególnie wówczas, gdy dzieci różnią się nie tylko wiekiem, lecz również charakterem i zainteresowaniami. Za najlepsze rozwiązanie uznaje się zwykle podział wspólnie zamieszkiwanego przez nie pomieszczenia — choćby symboliczny, na przykład za pomocą odrębnej kolorystyki — na dwie strefy. W każdej z nich powinna oczywiście znaleźć się odpowiednio oświetlona przestrzeń do nauki i miejsce do zabawy.

Warto też zadbać o rozgraniczenie powierzchni w szafkach, służących do przechowywania ubrań i rzeczy osobistych — dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu.

Sposoby na zaaranżowanie pokoju dla dziecka

Jakie trendy w aranżacji pokojów dziecięcych królują w 2024?

W 2024 roku urządzanie pokojów dziecięcych ewoluowało. Teraz stawia się na to, żeby wnętrze, w którym ma mieszkać najmłodszy członek rodziny, odzwierciedlało jego zmieniające się potrzeby i preferencje. Projektowanie tych przestrzeni nie sprowadza się już jedynie do zapewnienia wygody czy funkcjonalności, ale również do tworzenia inspirującego otoczenia, sprzyjającego rozwojowi i kreatywności.

W trosce o dziecięcą wyobraźnię projektanci wnętrz coraz częściej sięgają po elementy interaktywne i edukacyjne. Pokój dziecięcy staje się miejscem, w którym nauka i zabawa dają harmonijną całość. Wykorzystywane są często takie elementy jak ściany z magnetycznymi farbami albo inteligentne zabawki wspierające rozwój poznawczy. Nowoczesne pokoje dziecięce inspirują do odkrywania świata i rozwijania umiejętności.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz