Jakie są jednostki prądu?
Rynek odnawialnych źródeł energii jest cały czas rozwijany i coraz więcej osób pozwala sobie na przydomowe instalacje, pozwalające na wprowadzenie oszczędności na energii elektrycznej, bez jednoczesnego zanieczyszczania środowiska naturalnego. Wraz z rosnącą liczbą takich instalacji rośnie również ilość osób zainteresowanych tematem, które chcą nauczyć się przy okazji sposobu funkcjonowania całej instalacji. Problem pojawia się najczęściej na etapie zrozumienia natury funkcjonowania przesyłu energii elektrycznej.
Czym jest prąd?
Zjawisko prądu możemy określić jako natężenie, z jakim elektrony poruszają się w zamkniętym obwodzie elektrycznym. Dobrze zostało to opisane na stronie fotowoltaikatop10.pl, gdzie wyjaśnione zostały wszystkie zawiłości funkcjonowania instalacji elektrycznych. Prąd przepływa poprzez przewodniki, którymi są metalowe przewody. Ze względu na najmniejszy opór najczęściej są one wykonane z miedzi. Sam prąd podzielić możemy na dwa rodzaje:
- Prąd stały oraz zmienny. W przypadku prądu stałego kierunek przepływu jest stały i biegnie od plusa do minusa. Najpopularniejszymi źródłami prądu stałego są wszelkiego rodzaju baterie i prądnice prądu stałego.
- Prąd zmienny, jest to prąd, który płynie w formie fali sinusoidalnej i zmienia swój kierunek w regularnych odstępach czasu. Tego typu prąd jest powszechny w każdym domu ze względu na wykorzystanie go w krajowej sieci energetycznej.
Jakie jednostki opisują zjawisko prądu?
Zrozumienie całej natury przepływu prądu wymaga również zrozumienia jednostek z nim związanych. Nie jest to proste, ponieważ zapamiętać trzeba wiele zależności między nimi. Warto w tym celu zapoznać się z artykułem „Jak połapać się w jednostkach energii elektrycznej? Czym jest kWh?”, który przybliży poszczególne jednostki. Najważniejszymi jednostkami wykorzystywanymi na co dzień przy instalacjach fotowoltaicznych są :
- Natężenie – podawane w amperach o symbolu A. Określa ona liczbę elektronów, zwaną również ładunkiem elektrycznym, które przepływają przez punkt w obwodzie w określonym czasie.
- Napięcie – podawane w Voltach i oznaczane symbolem V. W instalacjach domowym napięcie podstawowe jest na poziomie 230V i wystarczy do zasilenia większości urządzeń. W przypadku bardziej wymagających wykorzystuje się instalację trójfazową, która dostarcza napięcie o wartości 400V.
- Moc – jest szczególnie istotna, ponieważ to ona określa zużycie energii przez poszczególne urządzenia wykorzystywane w domu. Moc instalacji fotowoltaicznej, która ma na celu zasilenie wszystkich urządzeń, musi być wyższa niż ich łączna moc. Wyraża się ją w Watach i określa symbolem W. W przypadku urządzeń, których moc przekracza 1000W korzysta się ze skrótowego oznaczenia kW, które oznacza kilowaty.
- Pobór – podobnie jak w przypadku mocy, określa się ją w Watach, jednak w tym wypadku są to Waty na godzinę czyli Wh. Jako, że łączny pobór mocy urządzeń w domu jest zawsze większy niż 1000 W, przyjęło się używanie w tym wypadku jednostki kWh, czyli kilowatogodziny. Ujmując to prościej – sprzęt o mocy 2000 Watów będzie miał pobór mocy na poziomie 2kWh.
Jak odpowiednio dobrać instalację fotowoltaiczną?
Najprostszym sposobem, by dopasować instalację fotowoltaiczną do potrzeb, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Wystarczy skorzystać z rankingu pod adresem https://www.fotowoltaikatop10.pl/ranking-firm-fotowoltaicznych/app-energy, by znaleźć sprawdzoną ofertę specjalistów, którzy zadbają o prawidłowe dobranie mocy instalacji oraz przeprowadzą odpowiedni montaż. W przypadku tego typu instalacji nie zaleca się samodzielnego montażu, ze względu na konieczność posiadania stosownych uprawnień oraz specjalistycznej wiedzy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.