Skip to main content
Czy opłaca się kupować kominek w 2024 roku?

Montaż kominka w 2024 – czy dogrzewanie kominkiem jeszcze się opłaca?

W dobie coraz bardziej intensywnego odchodzenia od ogrzewania materiałem opałowym coraz więcej osób ma wątpliwości, czy warto inwestować w kominek. Wiele osób uważa to rozwiązanie za przestarzałe i nieekologiczne. Dodatkowo w wielu miejscowościach obowiązuje zakaz palenia w kominkach w dni smogowe. Czy warto więc decydować się na kominek w domu?

Zalety posiadania kominka

Wbrew pozorom wiele osób w dalszym ciągu posiada kominki i z nich korzysta. Ich zdecydowaną zaletą w większości przypadku jest całkowita niezależność. O ile wkłady gazowe wymagają zasilania gazem, tak wkłady na drewno i na pelet można rozpalić bezpośrednio, bez konieczności korzystania z zewnętrznej energii. W ten sposób zapewnione jest awaryjne źródło ogrzewania, które przy zastosowaniu odpowiedniej technologii ograć może cały dom.

Jako że rozwiązania montowane przez firmy takie jak Kominki Lexus Andrzej Słoninka wykorzystują najnowsze technologie, spełniają wyśrubowane normy środowiskowe i można z nich korzystać bez przeszkód natury prawnej. Jest to też zdecydowanie najtańsze w instalacji rozwiązanie grzewcze.

Dodatkową zaletą kominka jest to, że pełni on również funkcję estetyczną, poza podstawową grzewczą, co zwiększa wartość nieruchomości.

Jakie są warunki korzystania z kominka?

Przed zakupem kominka warto zapoznać się z przepisami lokalnymi dotyczącymi korzystania z tej formy ogrzewania. Informacje takie można znaleźć między innymi w artykułach takich jak „Co warto wiedzieć, decydując się na montaż kominka w 2024 roku?„. Dzięki sprawdzonym źródłom uniknąć można różnego rodzaju nieporozumień i zbędnych wydatków.

W niektórych miastach występują ograniczenia polegające na zakazie palenia w kominkach w dni smogowe, a na terenie całego kraju obowiązują bardzo rygorystyczne normy dotyczące klasy wkładów kominkowych i sposobów ich działania. Warto zapoznać się z nimi dokładnie, ponieważ pozwoli to uniknąć problemów w przyszłości.

Dlaczego warto mieć w domu kominek?

Opłacalność ogrzewania kominkiem

W przypadku kominka trzeba brać pod uwagę mniejszą wydajność niż w przypadku specjalistycznych pieców czy też pomp ciepła. Jest to jednak w dalszym ciągu idealne rozwiązanie na awaryjne źródło ogrzewania w okresie, gdy są problemy z dostawami energii, lub gdy mieszkanie trzeba jedynie lekko dogrzać i nie opłaca się uruchamianie całej instalacji centralnego ogrzewania. Koszt peletu lub drewna jest na tyle przystępny, że można przygotować stosowny zapas, który będzie dostępny w każdej chwili i umożliwi bezproblemowe rozpalenie kominka.

Cena dogrzania domu w przypadku lekkiego spadku temperatury będzie z pewnością niższa, jeśli zrobi się to z pomocą kominka, niż w przypadku uruchamiania całego systemu centralnego ogrzewania i nagrzewania wody w całym układzie. W połączeniu ze wzrostem wartości nieruchomości sprawia to, że decyzja o instalacji kominka jest bardzo opłacalna.

Więcej o przepisach dotyczących ogrzewania kominkiem można przeczytać na zaufanych stronach samorządów terytorialnych, takich jak: https://samorzad.gov.pl/web/gmina-hazlach/uchwala-antysmogowa–nowe-wymagania-od-1-stycznia-2023-roku.

Dodaj komentarz